Tüm Telefonların Fiyatlarını Etkileyecek Adım Geldi! Teknoloji Dünyasını Sarsacak Gelişme

ABD, Financial Times’ın haberine göre Intel ve Qualcomm’un Huawei Technologies’e çip alıp satmasına olanak tanıyan lisansları iptal ederek Çin’in teknolojik ilerlemesini sınırlamak için daha fazla önlem alıyor. Karar, Huawei’nin bilgisayarlar ve cep telefonları için kullandığı çipleri etkileyecek ve anında yürürlüğe girecek.

Huawei, 2019’dan bu yana ABD’nin ticari kısıtlamalar listesinde yer alıyor ancak son zamanlarda, geçen ayki yapay zeka özellikli dizüstü bilgisayar gibi ABD hükümetini endişelendiren ilerlemeler kaydetti. Ticaret Bakanlığı sözcüsü, “Sürekli değişen tehdit ortamını ve teknolojik ortamı dikkate alarak, kontrollerimizin ulusal güvenliğimizi ve dış politika çıkarlarımızı en iyi şekilde nasıl koruyabileceğini sürekli olarak değerlendiriyoruz. Bu sürecin bir parçası olarak, geçmişte yaptığımız gibi, bazen ihracat lisanslarını iptal ediyoruz,” şeklinde açıklamada bulundu. Sözcü, Huawei dışındaki şirketlerin etkilenip etkilenmediğini belirtmekten kaçındı ancak “Huawei’ye ihracata yönelik belirli lisansları iptal ettiğimizi doğrulayabiliriz” dedi.

Ulusal güvenlik uzmanları Huawei’yi Çin’in siber casusluk yapmasına yardım etmekle suçladı. Çin dışişleri bakanlığı, “Çin, ABD’nin ulusal güvenlik kavramını aşırı genişletmesine ve Çinli şirketleri haksız yere baskı altına almak için ihracat kontrollerini kötüye kullanmasına kararlılıkla karşı çıkıyor” şeklinde bir açıklama yaptı. Huawei ise casusluk iddialarını reddetti.

ABD’NİN KARARI HUAWEİ’NİN ÇİP TEDARİKİNİ KISITLAYACAK

ABD, Intel ve Qualcomm’un Huawei Technologies’e çip alıp satmasına olanak tanıyan lisansları iptal ederek Çin’in teknolojik ilerlemesini sınırlamak için daha fazla önlem aldı. Karar, Huawei’nin bilgisayarlar ve cep telefonları için kullandığı çipleri etkileyecek ve anında yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x