Merkez Bankası’nın seçim öncesi faiz kararı ne olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, 21 Mart Perşembe günü 14.00’te Fatih Karahan başkanlığında toplanacak. Toplantıda mart ayına ilişkin faiz kararı alınacak.

Geçtiğimiz ay 8 toplantılık artış serisini faizi sabit tutarak noktalayan Merkez Bankası, bir kez daha Para Politikası Kurulu toplantısına hazırlanıyor. Toplantıda seçim öncesi son faiz kararı alınmış olacak.

Merkez Bankası nasıl bir karar verecek?
Yurtiçi piyasalarının gözü kulağı perşembe günü açıklanacak ola faiz kararında. Merkez Bankası’nın faizlerde değişikliğe gitmeyerek, faizleri yüzde 45 seviyesinde sabit tutması bekleniyor.
Karar metninde yer alan ifadeler piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Kararın açıklanacağı haftaya Dolar/TL kuru 32,29 seviyesinde başladı.

Bankaların TCMB’den beklentileri şu şekilde:

HSBC
HSBC Orta-Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika Ekonomisti Melis Metiner, Türkiye ile ilgili bir rapor yayımladı. Yayımlanan raporda, “Temel faiz oranının bu yıl yüzde 45’te kalmasını bekliyoruz ancak senaryomuzdaki riskler hâlâ daha fazla artışa alan bırakıyor. Enflasyon tahminlerimiz göz önüne alındığında, sadece 2025’in ilk çeyreğinden itibaren faiz indirimi için alan görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

JPMorgan
JPMorgan, TCMB’nin nisanda politika faizini 500 baz puan daha artırarak yüzde 50’ye çıkaracağını öngördü. ABD’li banka, daha önce TCMB’nin politika faizini yüzde 45’e yükselttiği faiz artışıyla faiz artışı döngüsünü sonlandıracağını tahmin ediyordu.

Morgan Stanley
ABD’li dev banka Morgan Stanley kasım ve aralık aylarında TCMB’den faiz indirimi beklentisini baz senaryosundan kaldırdı. Banka analistleri, TCMB’den ilk faiz indirimini 2025 yılının ilk çeyreğinde beklediklerini ifade etti.

BOFA
Bank of America (BofA) ekonomistleri “Nisan ayında 300-500 baz puanlık bir artırımı mümkün görüyoruz, ancak bu henüz bizim baz senaryomuz değil ve mart ayı enflasyonuna bağlı olacağına inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x