Cengiz Bektaş Kent Belleği Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi’nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanma aşamasına gelen Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Menteşe Kötekli Kavşağı üzerinde yapılan Kent Belleği’nin tanıtım toplantısına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün yanı sıra merhum Cengiz Bektaş’ın eşi Gönül Bektaş, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal, muhtarlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

43 Milyon TL’ye mal olan tesiste Muğla’nın tarihi yansıtılarak özellikle yurtiçi ve yurtdışından Muğla’ya gelen misafirlerin kent merkezini de ziyaret etmeleri amaçlanıyor. 2020 yılında vefat eden ünlü mimar Cengiz Bektaş tarafından tasarlanan tesise Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla Bektaş’ın ismi verildi. 5 bloktan oluşan tesiste A Blokta; süreli sergi alanı, Cengiz Bektaş Çocuk Kitaplığı, Hande Kötek Çocuk işliği, Kafeterya B Blokta; idari ofisler, Çok amaçlı salon, 300 kişilik konferans salonu bulunan Oditoryum, C Blokta; Sergileme alanları, D Blokta; Dijital arşiv, Kent kitaplığı, etüt alanları E blokta ise sığınak bulunuyor.

Gönül Bektaş; “Cengiz Bektaş isminin burada yaşaması ailemiz için büyük mutluluk kaynağı”

Cengiz Bektaş’ın eşi Gönül Bektaş tanıtım toplantısında duygusal anlar yaşadı ve şunları söyledi; “Osman Gürün ile eşim Cengiz Bektaş’ın beraber düşledikleri bu merkezin gerçekleştiğini görmek beni çok mutlu etti. 7’den 70’e Muğlalıların nerede yaşadığını anlatacak bir yapı kazandırdılar. Adının burada yaşaması da ailemiz için büyük mutluluk kaynağı oldu. Emeği ve katkıları için Osman Gürün ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi. 

 

Gonca Köksal; “Muğlamız için Cengiz Bektaş Kent Belleği yaşam merkezi olacak.”

Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi tanıtım toplantısında konuşan Menteşe Belediye Başkan adayı Gonca Köksal; “Kent Belleği konusu önemli ve kentin hafızası demek. Belleğimizle var oluruz ve geleceğimizi şekillendirir. Cengiz Bektaş ile üniversitede tanışma ve çalışma fırsatı bulmak benim için büyük şanstı. Bu yapı Cengiz Bektaş’ın Anadolu’daki son eseri, bizim için çok kıymetli. Muğlamız için Kent Belleği yaşam merkezi olacak. Muğla’nın koruma kültüründe büyük emeği olan, bu eseri tasarlayan, mimar, şair Cengiz Bektaş ve bu eserleri Muğla’ya kazandıran Osman Gürün’e teşekkür ediyorum.”

Bahattin Gümüş; “Tarih ve kültür kenti Muğlamızın en önemli eserlerinden biri bu Kent Belleği olacak.”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada; “Menteşe’de 10 yıldır Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok büyük işler yaptık ve son açılışta beraberiz. Tarih ve kültür kenti Muğlamızın en önemli eserlerinden biri bu Kent Belleği olacak. Bu yerin konumu Cengiz Bektaş hocam için önemliydi ve o seçti. Vatandaşlarımız, Muğla’da okuyan öğrencilerimiz için burada buluşacak. Muğla’ya büyük değerler katan Osman başkanımıza teşekkür ediyorum.”

Başkan Gürün; “Cengiz Bektaş bu projeyi Muğla’ya armağan etti”

Tanıtım toplantısında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Cengiz Bektaş hocamızın değerli eşi Gönül hanımın İstanbul’dan çıkıp gelip bizlerin yanında olması bizim için çok değerli, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Cengiz Bektaş ile sohbetlerimizde bir hayali olduğunu, kent belleği kurmak gerekliliğini bununda Muğla’ya çok yakışacağını söyledi. Cumhuriyet’i, Atatürk’ü, devrimleri, tarihi, geçmişi belgeleriyle anlatmak istediğini, elinde bir proje olduğunu bunu da Muğla’ya armağan etmek istediğini söyledi. Kendisi bizzat ilgilendi. Gönül hanımda bilir Cengiz hocam en küçük detayı hesaplayan titiz bir insandı. Projenin detayları ile bizzat ilgilendi, çalıştı. İhaleler, Covid inşaat sürecini uzattı. Burada amaçlanan Muğla nereden geldi, kökü nedir, türküler, giysiler, yemekler tümüyle bu zenginliğin gençlere aktarılması. Ülkemize önemli nesiller yetiştirip geleceğe aydın nesillerle taşımak. Çok statik bir yapı. Gün geçtikçe kendisini yenileyen, geliştiren, çağa ayak uyduracak bir yapı. 

“Herodot, Hipokrat Muğlalı ve Anadolu Medeniyetinin değerleri”

Karia, Likya, Bizans, Roma, Osmanlı imparatorluğunun hepsinin tarihi dokusu, arkeolojik zenginlikleri ile beraber kente, üniversite öğrencilerine tanıtmak, anlatmak, buradaki amaç bu. Burada ulusal ve uluslararası seminerler yapılacak. Muğla’ya ve ülkemize büyük katkı sağlayacak. Hipokrat, Herodot bizşm hemşehrimiz, yunanlı diye adlandırılan ama Anadolulu olan, Muğlalı olan çok değerli şahsiyet var. Bunlar Yunan medeniyeti değil Anadolu medeniyetinin yetiştirdiği değerleridir. Sahiplenmeliyiz çünkü gerçek bu. 

“Bu tanıtım toplantısı ile veda etmek benim için çok kıymetli”

Cengiz BEKTAŞ hocamız bir yerleşmenin kent olabilmesi yol, yüksek yapılar yapmakla değil kültür donanımıyla olur diyor ve çok doğru bir tespitte bulunuyor. Bir ülkenin en büyük zenginliği değere değer katacak insan zenginliğidir yani çocuklarımız, gençlerimiz. Kökleri nereye kadar iniyorsa, geçmişe ait bütün değerleri almalı, büyümeli ve gelişebilmelidir. Cumhuriyetimizin 2.yüzyılında Atatürk’ü çocuklarımıza, gençlerimize anlatacağız, onların öğrenmesini sağlayacağız. Bu bakımdan burası gelecekle büyük bir idealin başlangıç noktası olacak. Kent kültürüne ve gençlerimize çok değerli bilgiler katacak. Bu değerlerle gençlerimiz gelişecek ve ülkemiz için faydalı işler yapacak. Burada Hande Kötek ismi de yaşayacak. Çok erken yaşta kaybettik ve burada onunda emekleri var. Bu yapıda emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Gonca ve Ahmet başkanımızla Muğla daha da ileriye taşınacak. Bu tanıtım toplantısıyla veda etmek benim için de çok kıymetli oldu.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x